مقالات

چگونه از کیفیت دستگاه کارواش بخار یا دیگ بخار مطمئن بشیم؟

صنایع مختلفی با اهداف متنوعی به دستگاه کارواش بخار و بخارشوی صنعتی (که با نام‎های نانو بخار شوی صنعتی، دیگ بخار ، یا دستگاه بخارشویی یا نانوبخارشور یا دستگاه توشویی و قطعه شویی بخار نیز شناخته میشود) نیاز پیدا میکنند. تولیدکنندگان مختلفی با برندهای داخلی و خارجی میتوانند ارائه کنندگان این دستگاه باشند، و بواسطه کاربرد صنعتی این دستگاه و استفاده مداوم و پیوسته از آن، کیفیت و کارایی این دستگاه در درازمدت برای مشتریان اولویت دارد و نیز میتواند از بسیاری از هزینه‌های آتی جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم به مشتریان عزیز راههایی برای اطمینان از کیفیت و کارایی این دستگاه‌ها و میزان تناسب کیفیت آنان با قیمت آنها ارائه کنیم تا مصرف کنندگان بتوانند با چشمهای باز به انتخاب دستگاه خود بپردازند.

بطور کلی کیفیت و کارایی دستگاه کارواش بخار صنعتی به چندین عامل بستگی دارد:

• تعداد و کیفیت ساخت لوله‌های آتش‌خوار
• کیفیت بدنه و آلیاژ و قطر ورق‌های بکار رفته
• نوع قطعات بکار رفته از جمله : لول کنترل، شیرهای گاز بکار رفته، پِرِشِر سوئیچ، سوپاپ اطمینان، پمپ آب، نشانگر آب و سنسور اگزوز
• استانداردهای کسب شده
• ظرفیت به لیتر و کیلو بخار
• تجهیزات جانبی

تعداد و کیفیت ساخت لوله های آتش‌خوار

انتقال حرارت برای تولید بخار از طریق این لوله ها انجام می شود. داخل لوله‌های آتش‌خوار حرارت ۸۰۰ درجه سانتیگراد و بیرون آنها آب وجود دارد که این آب در اثر حرارت به بخار تبدیل میشود. بیشترین عامل تعیین قیمت در دستگاه کارواش بخار و بخارشوی صنعتی کیفیت این لوله‌ها می باشد. هنگامی که مشعل روشن می شود حرارت از طریق تونل به انتهای دیگ می رود از لوله ها برمی گردد و این فرایند سه بار تکرار می شود. به هربار رفت و برگشت حرارت داخل دیگ و لوله ها یک “پاس” گفته می شود.
از نظر استاندارد جهانی یک دیگ باید بتواند سه پاس انجام دهد و در نهایت از اگزوز خارج شود. این سه پاس باعث می شود اصل حرارت مشعل به آب منتقل گردد. و اتلاف انرژی کمتری صورت گیرد. اگر تعداد لوله ها در دستگاه کمتر از حد استاندارد باشد باعث می شود تعداد پاس کاهش یابد. و اگر به جای سه پاس، یک یا دو پاس داشته باشیم مدت زمان آماده سازی بخار در دستگاه دوبرابر افزایش یافته و اتلاف انرژی زیادی به وجود می آید. در حال حاضر دستگاه‌های ماشین استیم با نظارت اداره استاندارد به صورت سه پاس تولید میشود. توجه کنید تولید دستگاه دوپاس حدود دو تا سه میلیون تومان هزینه تولید را کاهش میدهد، اما ده‌ها برابر این عدد در آینده به مصرف کننده ضرر میزند. در مقاله “لوله‌های آتش خوار چیست و چگونه بر قیمت و کیفیت بخارشوی صنعتی تاثیر میگذارد” در این مورد بیشتر توضیح داده‌ایم.

کیفیت بدنه و آلیاژ و قطر ورق‌های بکار رفته

آلیاژ و قطر ورقهای بکار رفته برای تولید دیگ بخار در کیفیت و امنیت نهایی آن بسیار تاثیر گذار است. ماهیت دیگ بخار و قرارگیری مقادیر زیادی بخار با فشار زیاد در آن، کیفیت دیگ بخار و اطمینان از توانایی آن برای تحمل این فشار را می‌طلبد. اگر برای دیگ بخار انفجار رخ بدهد در شرایطی که ورق آلیاژ معمولی استفاده شود، انفجارش همراه با ترکش خواهد بود ولی اگر ورق مورد تایید سازمان استاندارد QC (واحد کنترل کیفیت) باشد، در صورت اتفاق فقط ورق پاره می شود و بخار خارج می گردد و انفجاری رخ نخواهد داد. جالب توجه است که این دو ورق به لحاظ قیمتی خیلی تفاوت دارند. به همین علت به طور طبیعی شرکت‌ها که ترجیح می دهند پول کمتری بابت قطعات خرج کنند، آلیاژی با کیفیت پایین استفاده می کنند. حال اینکه ما در برند ماشین استیم ، طی جلسات مکرر با سازمان استاندارد QC (واحد کنترل کیفیت) و روند بازدید آن‌ها که ناظر از ابتدای ساخت تا انتهای کار نظارت می کند از بهترین آلیاژ مورد تایید استفاده کرده ایم

کیفیت قطعات

قطعاتی مانند لول کنترل، شیرهای گاز بکار رفته، پِرِشِر سوئیچ، سوپاپ اطمینان، پمپ آب، نشانگر آب و سنسور اگزوز در کیفیت و قیمت تمام شده دستگاه کارواش بخار و نانو بخار شوی صنعتی بسیار موثرند. برای مثال میتوان برای شیرهای گاز از شیرهای گاز معمولی استفاده کرد که قیمت آن هشت هزار تومان است.

اما در روند تولید دستگاه های ماشین استیم ، بازرس استاندارد تعیین می کند که شیر مخصوص بخار استفاده شود که قیمت آن از ۱۸۰ هزار تومان شروع میشود. چون شیر گازی، مقابل بخار دستگاه قدرت و مقاوت لازم را ندارد و بعد از دو ماه خراب می شود.

این اختلاف قیمت بیش از بیست برابر، کیفیت و ایمنی دستگاه را تضمین میکند. همچنین اتصالات باید تحمل فشار بخار را داشته باشند، در غیر اینصورت یا بصورت دوره‌های کوتاه مدت (سه تا شش ماه) دچار خرابی میشوند و یا مخاطراتی را برای صاحب دیگ بخار بوجود می آورند.
قطعه‌ای مانند پِرِشِر سوئیچ به این گونه است که وقتی فشار کار بالا برود، دستور توقف می دهد. حالت استاندارد این است که یک پرشر نصب شود ولی سازمان استاندارد QC (واحد کنترل کیفیت) در طی بازرسی از تولید دیگ بخار برند ماشین استیم ، نصب دو پرشر را الزام می‌کند، که اگر زمانی پرشر اول، عمل نکرد، پرشر دیگر دستور توقف بدهد. و این کار، ضریب امنیتی را در دستگاه های ماشین استیم تا پنج برابر نسبت به دستگاه های استاندارد داخلی بالا برده است
سوپاپ اطمینان ، بخش مکانیکی دستگاه می باشد که اگر بخش های الکتریکی عمل نکردند وارد عمل می شود. به این صورت که باز شده و فشار را کم می کند و دستگاه را از محدوده قرمز خارج می کند. نمونه معمولی آن، ۸۰ هزار تومان است در حالیکه ماشین استیم بنا بر الزام سازمان استاندارد QC (واحد کنترل کیفیت) از سوپاپ اطمینانی با کیفیت بالا به قیمت بیش از ۴۰۰ هزار تومان در تولید دستگاهمان استفاده کرده است.
لِوِل کنترل قطعه‌ای است که هنگامی که آب دستگاه کم می شود دستور می دهد دستگاه شروع کند به آب کشی کردن و وقتی بخار کافی می شود دستورِ خاموش شدن مشعل را می دهد. در واقع این قطعه، به عنوان کنترل کننده آب و بخار، مغز اصلی دستگاه محسوب می شود.

از این قطعه، مارک های مختلفی در بازار موجود است. ماشین استیم در دستگاه خود از بهترین مارک و نمونه صادراتی این قطعه استفاده کرده است. سازمان استاندارد QC (واحد کنترل کیفیت) ما را ملزم میکند از بهترین قطعات بهره ببریم بنابر این بهترین مارک که بیش از یک و نیم میلیون تومان قیمت دارد و مورد تایید سازمان استاندارد QC (واحد کنترل کیفیت) و استاندارد می باشد در دستگاه بخار شور صنعتی ماشین استیم به کار برده شده است. چرا که بهترین متریال را دارد در حالیکه نمونه بی کیفیت این قطعه با قیمت ۶۰۰ تومان هم در بازار موجود است

استانداردهای کسب شده

استانداردهای کسب شده
استاندارد ایمنی و کیفیت ساخت هر دستگاه را تعیین میکند. بدیهی است کسب استانداردهای مربوطه یکی از مهمترین عوامل تعیین کیفیت و کارایی دستگاه است. در حال حاضر برندماشین استیم مفتخر است گواهی استاندارد را از اداره استاندارد با گواهی قابل ارائه به مشتری کسب کرده است.

تجهیزات جانبی

تعداد خروجی‌های دستگاه که باید متناسب با میزان ظرفیت لیتری و بخاری دستگاه باشد، و نیز تجهیزاتی مانند شلنگ و لانس و شیر برقی و … روی قیمت نهایی تاثیرگذارند. گاهی اوقات مشتری با اختلاف قیمتی بین دو شرکت مواجه میشود و بعد از خرید از شرکتی که قیمت پایینتر را ارائه میکند،

متوجه این موضوع میشود که دستگاه تحویل شده بدون این تجهیزات هستند. تمامی تجهیزات جانبی دستگاه نظیر شلنگ و لانس همراه با دستگاه‎های ماشین استیم به مشتری ارائه میشود و تحویل دستگاه توسط ماشین استیم کامل است و مشتری میتواند بلافاصله بعد از نصب، به استفاده از آن بپردازد،

در حالی که برخی شرکتها فقط بدنه دیگ بخار را با قیمتهایی ناعادلانه میفروشند. دستگاه‎های کارواش بخار و بخارشور صنعتی ماشین استیم کاملا قبل از تحویل در کارخانه مورد تست قرار میگیرند و کیفیت آنها ارزیابی فنی میشود.
توجه کنید وقتی می گوییم یک دستگاه چهار خروجی دارد، می تواند سه خروجی بخار مرطوب باشد و یک خروجی بخار خشک، یا دو خروجی بخار مرطوب و دو خروجی بخار خشک و دیگر حالت های مختلف که بنا به درخواست و نیازمندی مشتری تغییرپذیر است چون هردو نوع خروجی ها از یک مخزن است. طول شلنگ ها ده متر است.

نتیجه‌گیری

دیگ بخار یا بخارشوی صنعتی دستگاهی است که با توجه به عملکرد و قیمت آن، باید تحقیقات گسترده‌ای پیش از خرید آن انجام داد و از کیفیت و ایمنی و استاندارد دستگاه پیش از خرید مطمئن شد. شما مشتریان عزیز علاوه بر امکان تست دستگاه و بازرسی از مراحل مختلف تولید آن، از بازرسی فنی آن توسط بازرسان جهت کسب اطمینان بیشتر از کیفیت دستگاه بهره ببرید و نیز امکان بازدید از کارگاه‌های تولید دستگاه های کارواش بخار و بخارشوی صنعتی و بویلرهای صنعتی ماشین استیم در تهران برای تمامی مشتریان وجود دارد.

در حال حاضر بیش از ده کارواش و صنایع مختلف در تهران و ده‌ها کارخانه و کارواش دیگر در سرتاسر کشور از محصولات ماشین استیم استفاده میکنند که رضایت آنها از جمله شرکت متروی تهران، شهرداری تهران و کارواشهای مختلف کشور باعث افتخار و سربلندی برند ماشین استیم است